تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی (PPC) چیست؟

تبلیغات کلیکی یا PPC تبلیغاتی هستند که مبلغی بر اساس هر کلیک از تبلیغ کننده دریافت می‌شود.

تبلیغات گوگل (google adwords) از تبلیغات کلیکی است.

تبلیغات کلیکی یا به اصطلاح PPC که از عبارت Pay Per Click گرفته شده است. در واقع پرداخت مبلغی به‌ ازای هر کلیک است.

این تبلیغات با عنوان‌ دیگری مانند (Cost Per Click) نیز شناخته می‌شود. افراد مختلف با استفاده از این کار می‌توانند درآمدی روزانه برای خود داشته باشند.

در اصل آن دسته از تبلیغاتی که به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ از بودجه تبلیغ کننده کم می‌شود را تبلیغات کلیکی می‌گویند.

کسب درآمد کلیکی در واقع یک روش کسب درآمد اینترنتی است. که در آن کاربران با کلیک روی هر محتوای تبلیغاتی یا باز کردن لینک صفحات اینترنتی مختلف، مبلغی را دریافت می کنند.

مراحل انجام تبلیغات کلیکی بسیار ساده است. و تنها کافی است در سایتی که چنین خدماتی را ارائه می دهد ثبت نام کنید و یک حساب کاربری ایجاد نمایید.

سپس صفحات و یا تبلیغاتی که به شما پیشنهاد می شود را باز کرده و برای مدت ۳۰ الی ۱ دقیقه در صفحه بمانید. و یا مطالب صفحه را مورد مطالعه قرار دهید.

پس از اینکه مدت زمان خواسته شده طی گردید، حال به پنل کاربری خود مراجعه کرده و هزینه مورد توافق را دریافت کنید.

این هزینه به حساب کاربری شما انتقال خواهد یافت. و پس از اینکه به حداقل حد نصاب برداشت رسید، می توانید آن را برداشت کرده و به حساب بانکی خود انتقال دهید.

تبلیغات کلیکی در واقع نوعی روش تبلیغات اینترنتی است که وب سایت های مختلف مانند موتورهای جستجو و سایت های تبلیغاتی آن را ارائه می‌دهند.

 در این روش بنر و یا متن تبلیغات آگهی دهندگان در وب سایت های پذیرنده به نمایش در می‌آید. و آگهی دهنده باید بر اساس تعداد کاربری که بر روی بنر یا متن کلیک کرده است مبلغی را پرداخت کند.

مجری انحصاری تبلیغات کلیکی آژانس های تبلیغاتی بوده که واسطی بین نمایش دهنده ها و تبلیغ دهنده ها می‌باشند.

تبلیغ کنندگان پیشنهادات را بر روی کلمات کلیدی قرار می دهند. همچنین بر روی عباراتی که فکر می‌کنند مخاطبان در قسمت جستجو برای پیدا کردن یک محصول خاص آنها را تایپ می کنند.

هنگامی که کاربر در یک متن جستجو کلمات کلیدی تبلیغ و یا کلمات مرتبط با آن را تایپ می کند از سایتی بازدید می کند که محتوای آن با کلمات کلیدی تبلیغ در ارتباط است. ممکن است تبلیغات کلیکی ظاهر شوند.

در موتورهای جستجو مانند گوگل، تبلیغات کلیکی در سمت راست صفحه قرار میگیرد. و یا جزء رتبه های اول تا سوم رتبه بندی صفحه اول نتایج قرار می گیرد.

در انواع دیگر وب سایت ها،تبلیغات کلیکی ممکن است در محلی که طراح سایت تعیین کرده است که بیشتر به نفع سایت و تبلیغ کننده خواهد بود قرار بگیرد.

تبلیغات بر اساس نرخ ثابت یا  Flat Rate PPC

مدل تبلیغات کلیکی بر اساس نرخ ثابت بدین صورت است که وب‌سایت‌ها (نمایش دهندگان آگهی) نرخ مشخص و تعیین شده‌ای را به ازای هر کلیک مشخص کرده و بر اساس آن قیمت هزینه تبلیغات کلیکی محاسبه خواهد گردید.

روش قیمت گذاری با میزان اهمیت و درخواست کلید واژه مورد نظر رابطه مستقیم دارد. به این صورت که به ازای اهمیت کلید واژه قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

از عوامل تاثیر گذار دیگر در روش تبلیغات کلیکی براساس نرخ ثابت تخصصی بودن سایت مورد نظر است. که قیمت کلیک را افزایش می‌دهد.

تفاوت تبلیغات کلیکی با جستجوهای معمولی در چیست؟

برای فرق قائل شدن بین تبلیغات کلیکی با نتایج جستجوی طبیعی نمایش داده شده در صفحه، موتورهای جستجو اغلب تبلیغات کلیکی را تحت عنوان تبلیغات حمایتی (Sponsored Ads) یا لینک حمایت شده (Sponsored Links) قرار می دهند.

Google adwords چگونه عمل می‌کند؟

Google adwords فرم تبلیغاتی آنلاین اجرا شده توسط گوگل است. که به شما اجازه می دهد تا برای نشان دادن آگهی های تبلیغاتی برای کسب و کار خود در موتورهای جستجو گوگل سرمایه گذاری کنید.

تبلیغات کلیکی گوگل، در واقع نوعی از آگهی تبلیغاتی متنی است که شما مبلغ روزانه و کلمات کلیدی را  مشخص می‌کنید.

گوگل آگهی شما را در بالای همه جستجو ها نمایش می دهد. و به ازای هر کلیک مبلغی را از هزینه شما بابت تبلیغات کلیکی کسر خواهد کرد.

Adwords به عنوان یک وسیله تبلیغاتی مبتنی بر وب شناخته می‌شود. زیرا کلمات کلیدیای را اتخاذ می‌کند که می‌توانند تبلیغ را دقیقا به کاربران وب که به دنبال اطلاعات درباره یک سرویس یا محصول خاصی هستند ارائه کند.

مزایای تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی یکی از با صرفه ترین نوع تبلیغات است. که برای تبلیغ دهنده ها کاملا به صرفه است.

و هر یک از تبلیغ دهنده ها فقط به ازای کلیک های انجام شده بر روی تبلیغ، هزینه پرداخت می کنند.

این تبلیغات کلیکی برای همه مدیران کسب و کارها و به خصوص مدیران کسب و کارهای کوچک که از توان مالی پایینی برخوردار هستند مناسب می‌باشد.

امکانات بسیار زیاد موجود در پنل آژانس های تبلیغاتی، اطلاعات بسیار زیادی درباره کمپین تبلیغات کلیکی تعریف شده را در اختیار تبلیغ دهنده ها قرار می دهد.

کاربران باتوجه به این اطلاعات می‌توانند به درستی تعداد، نوع و … کلیک ها را آنالیز کنند.

معایب تبلیغات کلیکی

در این نوع تبلیغات، وجود کلیک های دزدی یا تقلبی همواره وجود داشته است. و نمی‌توان گفت که سیستم سخت افزاری و نرم افزاری یک آژانس تبلیغاتی می‌تواند تمامی این کلیک های تقلبی را تشخیص دهد. و هزینه همه آنها را به تبلیغ دهنده ها بازگرداند.

هرچند که آژانس های تبلیغاتی به مرور زمان توانسته اند سیستم ضدتقلب وب سایت خود را تقویت کنند. همچنین تجربه نیروهای موجود در این وب سایت ها در مقایسه با قبل بسیار بیشتر شده است.

‌کلیک‌های تقلبی و جعلی اساسی ترین مشکل تبلیغات کلیکی هستند. که می‌تواند بودجه کمپین تبلیغاتی شما را کاملا از بین ببرد.

همچنین برنامه نویسی سایت‌های آژانس‌های تبلیغاتی بر اساس سود این آژانس‌ها نوشته و طراحی شده‌اند.

کلیک‌ها می‌توانند توسط ربات‌ها انجام گیرند. و در آخر به نظر نمی‌رسد این روش ،روش تبلیغاتی مناسبی برای محصولات باشد.

روش تشخیص کلیک‌های جعلی در تبلیغات کلیکی

  • برای تشخیص کلیک های تقلبی در تبلیغات کلیکی از روش های مختلفی استفاده می شود.

مانند کنترل درصد نمایش تبلیغات به نسبت تعداد کلیک های انجام شده. که به آن CTR یا Click Through Rate به معنی تعداد دفعات کلیک بر روی آگهی به تعداد دفعات نمایش آن گفته می شود.

  • روش دیگر شناسایی کلیک های تقلبی، تشخیص ربات های کلیک کننده می باشد.

سایت های ارائه دهنده تبلیغات کلیکی معمولا برای کسب رتبه و جایگاه بهتر برای گوگل تلاش می کنند.

 این سایت ها، با استفاده از پتانسیل کلیک کردن کاربران خود روی سایت های هدفی که دارند، تعداد بازدید صفحه مورد نظر خود را بالا می برند.

و در نتیجه باعث می شوند تا رفته رفته جایگاه و رتبه بندی صفحه مورد نظر در گوگل، بالاتر رفته تا در نهایت در مکان مورد نظر قرار بگیرد.

در تبلیغات کلیکی معمولا هزینه ای که بابت هر کلیک روی صفحه مورد نظر به کاربر پرداخت می شود، از طرف سایتی که خواهان بهتر شدن رتبه اش در گوگل یا افزایش تعداد بازدیدهایش می باشد، پرداخت می شود.

به عنوان نمونه، سایت X خواهان افزایش تعداد بازدید و در نتیجه بهتر شدن رتبه گوگل خود می باشد.

این سایت، لینک صفحه مورد نظر خود را به یکی از سایت های ارائه دهنده تبلیغات کلیکی می دهد. و همزمان مبلغی را نیز به عنوان پایه قرار داد پرداخت می کند.

معمولا قراردادها در این زمینه بر اساس تعداد بازدیدهایی که از مسیر سایت کسب درآمد تبلیغات کلیکی ،ثبت شده اند ،محاسبه می شود.

به هر حال اگر سایت X مبلغ ۱۰۰ سنت را به ازای هر کلیک به سایت واسطه پرداخت کند، سایت واسطه نیز درصدی بین ۴۰ تا ۸۰ درصد آن را به کاربر اختصاص می دهد.

به طور کلی ساز و کار کسب درآمد تبلیغات کلیکی به این صورت است. و تقریبا تمامی سایت های ارائه دهنده اینگونه روش برای کسب درآمد اینترنتی، از آن پیروی می کنند.

اما اگر کمی توجه داشته باشیم متوجه می شویم که مساله اصلی در این روش کسب درآمد نحوه اعتماد به سایت ارائه تبلیغات کلیکی می باشد.!

تبلیغات کلیکی

اگر ما مدت زیادی در این وب سایت ها فعالیت کنیم. و هنگام برداشت پول با عدم واریز مواجه شویم، برای وقت و هزینه ای که در این زمینه صرف کرده ایم چه می توانیم کنیم؟.

این سوالی است که نمی توان به سادگی به آن پاسخ داد و تنها راه اطمینان از اینکه سایت مورد نظر قابل اعتماد است یا خیر، توجه به نظرات سایر کاربران آن سایت خواهد بود… .

دلیل اهمیت تبلیغات کلیکی در بازاریابی دیجیتالی چیست؟

تبلیغات کلیکی به ‌سرعت ترافیکی را برای وبسایت شما ایجاد می‌کند. بسیار ساده است، اگر به ‌اندازه‌ی کافی هزینه کنید، جایگاه نخست را به‌دست خواهید آورد. و مشتریان بالقوه نیز کسب‌و‌کار شما را قبل از کسب‌و‌کارهای دیگر می‌بینند.

اگر مردم عبارات کلیدی را جستجو کنند که برای آنها پیشنهاد قیمت داده‌اید و شما نیز آگهی خوبی نوشته باشید، از همان لحظه‌ی فعال‌شدن آگهی، کلیک‌هایی را دریافت خواهید کرد. بنابراین تبلیغات کلیکی به‌سرعت به‌نتیجه می‌رسد.

در بعضی سیستم‌ها مانند Google AdWords می‌توانید ترافیک هدفمندی را ظرف چند دقیقه پس از بازکردن حساب کاربری خود ایجاد کنید.

به‌علاوه تبلیغات کلیکی به‌سرعت قابل تغییر و اصلاح است. در بازاریابی با استفاده از موتور جستجوی ارگانیک یا شکل‌های دیگر تبلیغات، باید هفته‌ها یا ماه‌ها منتظر بمانید تا رفتار مخاطبان تغییر کند. ولی اغلب تبلیغات کلیکی را می‌توانید ظرف چند ساعت یا چند روز تغییر دهید.

با استفاده از این ویژگی به‌راحتی می‌توانید با تغییر شرایط بازار و علایق مشتریان سازگاری پیدا کنید.

در تبلیغات کلیکی می‌توانید هزینه‌های پایینی بپردازید. گاهی می‌توانید واژه‌های کلیدی مرتبطی را پیدا کنید که قیمت پیشنهادی بهترین جایگاه برای آنها بسیار پایین و مناسب است.

این واژه‌های کلیدی، عبارات طولانی و بسیار خاصی هستند که هرکسی به آنها توجه نمی‌کند. و در واقع عبارات جستجوی طولانی و بلندی هستند.

درصورت استفاده از واژه‌های کلیدی طولانی، تبلیغات کلیکی گزینه‌ی ایده‌آلی است. زیرا می‌توانید ترافیک بسیار هدفمندی را برای وبسایت خود ایجاد کنید. و فقط بخشی از هزینه‌ای را بپردازید که برای روش‌های دیگر تبلیغات می‌پردازید.

دلیل چالش‌برانگیزبودن تبلیغات کلیکی چیست؟

گاهی تبلیغات کلیکی موجب می‌شود که هزینه‌های شما به‌شدت و به‌سرعت بالا برود.

گاهی در مزایده، در جدال برای دادن پیشنهاد قیمتی بالاتر برای یک کلمه‌ی کلیدی خاص گرفتار می‌شویم. و در نهایت بسیار بیشتر از آنچه نصیب ما خواهد شد، هزینه می‌کنیم.

دلیل این تورم، پیشنهادهای بالای برخی از آگهی‌دهندگان برای به‌دست آوردن جایگاه اول و همچنین عملکرد موتورهای جستجو است.

گاهی موتورهای جستجو درمورد کیفیت بسیاری از واژه‌های کلیدی، محدودیت‌هایی را به آگهی‌دهندگان تحمیل می‌کنند. و این محدودیت‌ها موجب افزایش قیمت هر کلیک می‌شود. حتی زمانی که هیچ شخص دیگری پیشنهاد قیمت نداده است.

ترافیک ناخواسته (Junk traffic) نیز می‌تواند مانع از رسیدن به هدف کمپین تبلیغاتی شما شود.

بیشتر سرویس‌ها یا ارائه‌دهندگان تبلیغات کلیکی (البته نه همه‌ی آنها) از طریق شرکای ارائه‌دهنده‌ی خدمات جستجوی خود و شبکه‌های محتوایی، بخشی از بودجه‌ی خود را میان چندین موتور جستجو و وبسایت‌های دیگر توزیع می‌کنند.

بدون شک شما می‌خواهید آگهی‌هایتان در گوگل یا بینگ نمایش داده شود. و علاقه‌ای ندارید که آگهی‌هایتان در بعضی از گوشه‌های ناشناخته و تاریک اینترنت نمایش داده شود و کلیک تولید کند.

ممکن است که ترافیک ایجاد شده از این بخش‌های اینترنت، از نظر آماری سطح بالایی از ترافیک و بازدید از وبسایت شما را نشان ‌دهد.

 ولی شما باید کمپین‌های شبکه‌های فرعی را جدا کنید. و بادقت آگهی‌های خود را مدیریت کنید. تا بتوانید به اندازه‌ی پولی که پرداخت می‌کنید، نتیجه بگیرید.

به‌علاوه، تبلیغات کلیکی درجه‌بندی نمی‌شود. هرچه ترافیک بیشتری دریافت کنید، پول بیشتری نیز خواهید پرداخت. و مقدار این پول نسبت مستقیمی با ترافیک دریافتی دارد.

هزینه‌ای که برای هر کلیک پرداخت می‌کنید، تغییری نمی‌کند و ثابت است. ولی کل هزینه‌ی پرداختی شما افزایش می‌یابد.

حال این شرایط را با بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئو مقایسه کنید. که در آن میزان ثابتی از تلاش یا پول را برای دستیابی به رتبه‌ی بهتر هزینه می‌کنید. و با بالارفتن میزان ترافیک، هزینه‌ی مؤثری که برای هر کلیک می‌پردازید، کاهش می‌یابد.

استفاده از خدمات سئو برای کسب‌و‌کارهایی که بلند‌مدت فکر می‌کنند بسیار ضروری است.

نقش تبلیغات کلیکی چیست؟

بیشتر کسب‌وکارها نمی‌توانند صرفا بر تبلیغات کلیکی تکیه کنند.

زیرا بسیار گران هستند و مبلغ‌ پیشنهادها به‌طور اجتناب‌ناپذیری افزایش می‌یابد. ولی تبلیغات کلیکی چند نقش مهم را ایفا می‌کند.:

۱. اقدامات مبتنی بر کمپین و موضوع

اگر کمپین کوتاه‌مدتی برای محصول، خدمت یا موضوع خاص و جدیدی دارید، استفاده از تبلیغات کلیکی روشی عالی برای جلب توجه‌ها به محصول یا خدمات شما در زمانی کوتاه خواهد بود.

شما می‌توانید کمپین تبلیغات کلیکی خود را ظرف حداکثر ۲۴ تا ۴۸ ساعت شروع کنید. و هر زمان که لازم باشد متن آگهی خود را تغییر دهید.

بنابراین تغییر و اصلاح پیام شما بسیار آسان است. اگر باید در مدت‌زمانی محدود توجه‌ها را به خود جلب کنید، تبلیغات کلیکی روشی بسیار عالی است.

۲. کسب‌وکار بر مبنای واکنش مستقیم

اگر محصول یا خدمتی را ارائه می‌دهید که مردم می‌توانند بلافاصله پس از ورود به وبسایت شما آن را خریداری کنند، تبلیغات کلیکی ابزار بسیار مناسبی برای شماست.

فروشگاه‌های آنلاین نمونه‌ی بسیار خوبی در این مورد هستند. هر کلیک ایجاد شده یک مشتری بالقوه‌ی واقعی است. بنابراین هزینه ‌کردن برای افزایش تعداد کلیک‌ها کاملا منطقی است.

وقتی در یکی از نتایج جستجو برجسته و مورد توجه باشیم، به بازده سرمایه‌گذاری (ROI) دست یافته‌ایم. و در این صورت دیگر هرگز تمایلی نداریم که این تبلیغات را متوقف کنیم.

البته در این صورت باید به آزمایش و بهینه‌سازی تبلیغات بپردازیم. تا هزینه‌های مستمر و همیشگی تبلیغات خود را روزبه‌روز و ماه‌به‌ماه پایین‌تر بیاوریم.

۳. آگاهی کسب‌وکار به کسب‌وکار (B2B)

اگر خدمتی را ارائه می‌دهید که در آن چرخه فروش در چند هفته یا ماه (نه چند دقیقه) ارزیابی می‌شود، تبلیغات کلیکی به دیده‌ شدن شما و به‌دست‌آوردن کاربرانی با کیفیت بالا کمک خواهد کرد.

شما می‌توانید متن آگهی و محتوای نمایش داده‌شده به هر کاربر جدید را کنترل کنید و تأثیر اولیه‌ی خوبی بر آنها بگذارید.

شما باید آگهی خود را بهینه‌سازی کنید. تا با کمترین هزینه‌ی ممکن، بیشترین کلیک‌های خوب و بهترین سرنخ‌های ممکن را به‌دست بیاورید.

۴. استفاده از اصطلاحات مرتبط

تبلیغات کلیکی

اگر می‌خواهید برای عبارت کلیدی بسیار خاصی ترافیکی را ایجاد کنید، استفاده از تبلیغات کلیکی می‌تواند گزینه‌ای به‌صرفه و ارزان باشد.

 برای نمونه مجبور نیستید هزینه‌ی بالایی را برای واژه‌ی «کفش» بپردازید، زیرا می‌توانید هزینه‌ی بسیار کمتری را برای عبارت «کفش ورزشی مردانه قرمز و سفید» بپردازید.

۵. فهرست محصولات

اگر گروهی از محصولات را می‌فروشید، می‌توانید از نوع خاصی از آگهی در موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ استفاده کنید. که به آن

تبلیغات گروهی محصولات یا (PLA’s (product listing ads گفته می‌شود.

این آگهی‌ها محصولات شما را به‌صورت برجسته نمایش می‌دهند در آنها از یک تصویر محصول استفاده

می‌شود.

در یکی دو سال گذشته این آگهی‌ها در نتایج جستجو بسیار برجسته‌تر و پررنگ‌تر شده‌اند.

این آگهی‌ها می‌توانند تأثیر شگفت‌انگیزی بر میزان جذب مشتریان بالقوه‌ای داشته باشند که به‌دنبال همان محصولاتی می‌گردند که شما می‌فروشید.

۶.بازاریابی مجدد یا Remarketing 

درپلت‌فرم‌هایی مانند Google AdWords می‌توانید کاربرانی را که قبلا از وبسایت شما بازدید کرده‌اند، به مخاطبان خود تبدیل کنید.

شما می‌توانید با آگهی‌های بهتر و مناسب‌تر، ازجمله آگهی‌های تصویری و ویدئویی، این مخاطبان را جذب کنید و هدف قرار دهید.

اگر می‌خواهید کاربرانی که وبسایت شما را دیده‌اند ولی از شما خرید نکرده‌اند، به وبسایت شما برگردند و از شما خرید کنند، استفاده از بازاریابی مجدد تاکتیکی مقرون‌به‌صرفه برای افزایش درآمد شرکت شما خواهد بود.

ولی اگر بازاریابی مجدد را بخشی از بازاریابی دیجیتالی و تبلیغات کلیکی خود درنظر نگیرید، از درآمدی که از این طریق به‌دست خواهید آورد، چشم‌پوشی کرده‌اید.

قاعده‌ی کلی، ایجاد تمرکز است. بهینه‌سازی موتور جستجوی ارگانیک، تلاشی درازمدت و مبتنی بر روابط عمومی، با هدف رشد برند و تصویر عمومی شماست.

تبلیغات کلیکی نیز باید مانند هر شکل دیگری از تبلیغات پولی مدیریت شود. یعنی باید به‌صورتی فعال و با داشتن هدف کوتاه‌مدت یا بلندمدتِ روشن و قابل سنجشی در ذهن آن را مدیریت و کنترل کنیم.

به عبارت دیگر شما باید بر تبدیل کلیک‌ها به مشتری تمرکز کنید. و فقط افزایش تعداد کلیک‌ها مهم نیست.

مؤثرکردن تبلیغات کلیکی: توجه به تبدیل به‌جای تعداد کلیک

چگونه می‌توانید کمپین تبلیغات کلیکی موفقی را مهندسی کنید؟ از طریق توجه بیشتر به تبدیل به جای تعداد کلیک‌ها.

 شما باید ۴ قانون زیر را در نظر داشته باشید:

۱. نرخ تبدیل را رهگیری کنید

اگر می‌خواهید براساس بودجه‌ی خود عمل کنید، باید نرخ تبدیل را اندازه‌گیری و رهگیری کنید. ولی «تبدیل» چیست؟ تبدیل یعنی یکی از بازدیدکنندگان وبسایت، اقدام موردنظر شما را انجام می‌دهد.

در زیر نمونه‌هایی از تبدیل را مشاهده می‌کنید:

بازدیدکننده از شما خرید می‌کند.

بازدیدکننده فرم درخواست فروش را پرمی‌کند.

بازدیدکننده اوراق سفید یا white paper (راهنمای کمک به خوانندگان) را دانلود و ثبت‌نام می‌کند.

تبدیل همیشه به‌معنی فروش نیست، ولی باید چیزی ارزشمند برای شما باشد.

اگر هیچ نتیجه‌ی قابل‌سنجش و مفیدی برای بازدیدهای انجام شده از سایت شما وجود ندارد، پول خود را برای تبلیغات کلیکی هدر ندهید، زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد.

گوگل و بینگ در پلت‌فرم‌های آگهی خود، رهگیری نرخ تبدیل اساسی و پایه‌ای را ارائه می‌دهند.

البته این سیستم‌ها قابلیت سنجش و رهگیری میزان درآمد را ندارند. در گوگل آنالیز (Google Analytics) سیستم رهگیری رایگانی وجود  دارد. که به شما امکان می‌دهد تبدیل‌های ایجادشده از تمام منابع تبلیغات کلیکی را بسنجید. و ترافیک، درآمد و میزان تبدیل‌های خود را رهگیری کنید.

اگر کسب‌وکارتان بر سرنخ‌ها مبتنی است، شاید بخواهید سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) مقیاس‌پذیری مانند HubSpot نیز داشته باشید.

با استفاده از این سیستم می‌توانید مشخص کنید که چه زمانی یک سرنخ به مشتری تبدیل شده است. و از این طریق می‌توانید متوجه شوید که کدام آگهی‌ها به درآمد واقعی تبدیل می‌شود.

۲٫واژه‌های کلیدی مرتبط را پیدا کنید: استفاده از استراتژی واژه‌های کلیدی طولانی

بسیاری از افراد در آگهی‌های خود کلی‌ترین اصطلاحات ممکن مانند «لباس»، «قطعات دوچرخه» یا «بهینه‌سازی موتورهای جستجو» را هدف قرار می‌دهند.

از آنجا که اصطلاحات‌ کلی‌تر بسیار بیشتر جستجو می‌شوند، افراد بسیاری وسوسه می‌شوند که از آنها استفاده کنند. ولی این کار زیان بسیار زیادی برای آنها دارد.

از آنجا که همه برای اصطلاحات کلی پیشنهاد قیمت می‌دهند، قیمت هر کلیک بسیار بالا خواهد بود. و احتمال تبدیل نیز (حتی اگر کسی روی آگهی شما کلیک کند)، پایین‌تر است.

درعوض روی واژه‌های کلیدی محدود و خاص تمرکز کنید. مانند «لباس ساقدوش‌های عروس»، «لاستیک اتومبیل‌های مسابقات جاده‌ای» یا «بهینه‌سازی موتور جستجوی سیاتل».

این عبارات هزینه‌ی کمتری دارند. و احتمال بسیار بیشتری وجود دارد که افرادی که این عبارات را جستجو می‌کنند از شما خرید کنند.

گوگل، بینگ و بیشتر پلت‌فرم‌های تبلیغات کلیکی، هزینه‌ی برآوردشده‌ی هر کلیک و مجموع جستجوها در روز برای واژه‌های کلیدی را به شما نشان می‌دهند.

از این ابزار برای آزمودن بهترین ترکیب تمرکز، هزینه و میزان کلیک روی لینک آگهی خود استفاده کنید.

۳٫ نوشتار خوب را نادیده نگیرید

در بیشتر تبلیغات کلیکی باید چند عبارت کوتاه و توصیفی در مورد خدمت خود بنویسید. اهمیت این مسئله را دست‌کم نگیرید و سعی کنید گرامر، املا و لحن کلی متن شما درست باشد و برای مخاطبان‌تان نیز مناسب باشد.

زبان آگهی شما نیز باید با قوانین اعمال شده توسط پلت‌فرم تبلیغات کلیکی شما مطابقت داشته باشد.

برای نمونه، گوگل اجازه نمی‌دهد که در آگهی‌ها از صفات عالی (مانند بهترین یا بزرگ‌ترین و غیره) و واژه‌های کلیدی تکراری استفاده کنیم.

۴٫ به‌دنبال افزایش کیفیت باشید

گوگل و بینگ ویژگی خوبی دارند که امتیاز کیفیت نامیده می‌شود. آنها موارد زیر را بررسی می‌کنند:

  • آگهی
  • واژه‌های کلیدی
  • متن صفحه‌ی هدف لینک‌داده‌شده در آگهی (landing page)
  • معیارهای کلیک
  • معیارهای استفاده‌ی موجود در سایت
  • و موارد دیگر

بر اساس کیفیت عملکرد شما در رابطه‌ با تمام این عوامل (که هرکدام یک مقیاس متغیر (sliding scale) است)، موتورهای جستجو مبلغ پیشنهادی لازم برای به‌دست‌آوردن جایگاهی خاص برای شما را افزایش یا کاهش می‌دهند.

اگر امتیاز کیفیت بالایی می‌خواهید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • سابقه‌ای برای خود ایجاد کنید. هرچه برای مدت بیشتری یک کمپین تبلیغاتی خاص، گروه تبلیغاتی و آگهی را بدون تغییر اجرا کرده باشید، سابقه‌ی بهتری خواهید داشت.

اگر به حساب جدیدی منتقل شوید، تمام سابقه و تاریخچه‌ی شما از دست خواهد رفت و باید از اول شروع کنید.

پس هرگز حساب خود را تغییر ندهید، مگر اینکه واقعا مجبور باشید.

  • هرگز از آزمایش‌کردن متن آگهی دست برندارید. همیشه باید متن آگهی خود را بررسی کنید. و میزان دستیابی به بهترین نرخ کلیک (click-through rate) را بسنجید.

هرچه نرخ کلیک بالاتر باشد، امتیاز کیفیت شما نیز بهتر خواهد بود. اگر لازم باشد این کار را برای صدها یا هزاران آگهی انجام دهید، باید از آژانس‌های تبلیغاتی کمک بگیرید. یا فردی متخصص در این زمینه را استخدام کنید. ولی این هزینه‌ها ارزشش را دارد.

در آگهی خود از واژه‌های کلیدی استفاده کنید. برای نمونه اگر عبارت «ماشین اسپرسوساز» را خریداری کرده‌اید، حتما از این عبارت در آگهی خود استفاده کنید.

در صفحه‌ی هدف (landing page) خود نیز از واژه‌های کلیدی استفاده کنید.

حتما باید صفحه‌ای که آگهی کلیکی شما به آن لینک می‌دهد، نیز دارای همان واژه‌های کلیدی باشد.

واژه‌های کلیدی خوب را از واژه‌های کلیدی بد جدا کنید. آگهی‌ها و واژه‌های کلیدی دارای عملکرد خوب را در کمپین تبلیغاتی خودشان قراردهید.

در غیر این‌ صورت آنهایی که عملکرد خوبی ندارند، آگهی‌ها و واژه‌های کلیدی خوب را پایین می‌کشند.

آگهی‌ها و واژه‌های کلیدی دارای عملکرد خوب را تکرار کنید. و به آزمایش‌کردن آنها ادامه دهید.

آگهی خود را متمرکز کنید. کمپین تبلیغاتی خود را برای زمان خاصی از روز، منطقه‌ی جغرافیایی خاص، شبکه‌ی جستجوی خاص و غیره تنظیم کنید.

 اگر نمی‌دانید این موارد چه معنایی دارد، باید کسی را استخدام کنید که می‌داند.

امتیاز کیفیت به‌راحتی هزینه‌ها را به اندازه‌ی ۲۰ تا ۳۰ درصد یا حتی بیشتر، کاهش می‌دهد.

در مقابل امتیاز کیفیت پایین حتی می‌تواند شما را از رتبه‌بندی خارج کند.

کلام آخر

امروزه تبلیغات کلیکی یکی از ابزارهای اصلی بازاریابی اینترنتی به‌شمارمی‌رود. که کسب‌و‌کارهای بسیار اندکی می‌توانند از آن چشم‌پوشی کنند.

ولی شما باید این ذهنیت و تصور را کنار بگذارید که هرچه تعداد کلیک بیشتر باشد بهتر است.

 شما باید برای ایجاد کمپین تبلیغاتی سودآور، به‌جای تعداد کلیک، بر نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه تمرکز کنید.

شماره تماس مستقیم دفاتر:

دفتــر مرکـــزی)     تهران – شریعتی – بعد از پل سیدخندان – کوچه خندان – پلاک ۶ 

 دفتـر اصفهـان )     اصفهان – میدان جمهوری اسلامی – نبش خیابان خرم    

آدرس ایمیــــل)     info@bestwebLand.com

شروع چت
گروه بست وب لند جهت پیشبرد و رفاه حال شما کاربران عزیز، حمایت و پشتیبانی خود را از طریق واتساپ نیز ارائه می دهد .
Powered by